FILTR NOVINEK - VÝBĚREM DANÉHO PROJEKTU SE ZOBRAZÍ NOVINKY JEN K TOMUTO PROJEKTU

Ing. Šárka Kalivodová

Ing. Šárka Kalivodová

U zimního stadionu v Děčíně vzniklo v uplynulých měsících nové multifunkční sportoviště. V místě někdejšího skateparku, který byl roky ve velmi špatném stavu, mohou nyní sportovci využívat moderní sportovní areál zahrnující nejen zbrusu nový skatepark, ale i další dvě hřiště. Stavba areálu vyšla na více něž 38 milionů korun, z toho necelou polovinu pokryla dotace z ministerstva školství. Veliké poděkování patří odboru rozvoje děčínského magistrátu, který byl u celé stavby od samého počátku. 

 Stavba začala v září loňského roku.

„Jsem rád, že se sportoviště podařilo tak rychle vybudovat. Před několika dny úspěšně prošlo kolaudací a může sloužit děčínské veřejnosti. Všem, kteří se na jeho stavbě podíleli, patří poděkování,“ říká Jaroslav Hrouda, pověřený výkonem pravomoci primátora, který si otevření hřiště nenechal ujít.

Více o sportovišti:

V areálu na Starém Městě, který těsně sousedí se zimním stadionem, vznikla během dvou měsíců dvě multifunkční hřiště s umělým povrchem. Na jednom hřišti je možné hrát například malý fotbal, volejbal, nohejbal, tenis či basketbal, na druhém pak hokejbal a in-line hokej. Součástí areálu je již zmíněný betonový skatepark skládající se z jednotlivých na sebe plynule navazujících překážek (Ledge, Jump-Ramp, Wall-Ramp, Bowl, Grind-Box, Fun-Box, Bank, Quarter apod.), dále šatny, toalety a sprchy. Nechybí ani mobilní tribuny s rozebíratelnou konstrukcí pro snadné přemístění, odpočinkové zóny se stoly na stolní tenis, čtyři venkovní posilovací stroje, parkovací stání, a to včetně stání pro ZTP. Areál má i umělé osvětlení a modernizované ochranné oplocení s protihlukovou stěnou pro splnění hygienických limitů v denní provozní době sportoviště. 

Veřejnosti bude areál přístupný volně od 9 do 20 hodin po celý rok. Zatím ho bude spravovat personál zimního stadionu, který po určité době jeho provoz vyhodnotí.

Pracovníci děčínského magistrátu začnou od 1. října využívat jako služební auto první elektromobil, a to včetně dobíjecí stanice. Kromě toho město před časem pořídilo také dva vozy na CNG. Využíváním těchto ekologičtějších způsobů dopravy se město snaží přispět k ochraně životnímu prostředí. 

 

Náklady na pořízení všech tří vozidel včetně dobíjecí stanice jsou cca 1,5 milionů korun.

„Podařilo se nám získat dotaci ve výši 313 598 korun,“ říká primátor města Jaroslav Hrouda s tím, že celý projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky.

Již v loňském roce děčínský magistrát pořídil tři elektrokola, která někteří zaměstnanci používají místo služebních aut. Autobusy na CNG využívá také Dopravní podnik města Děčína – v současné době jich má k dispozici více než dvacet.

Město i letos pokračovalo s obnovou svého vozového parku a pořídilo dva služební vozy s ohledem na jejich ekologický provoz. Za přispění dotace zakoupilo jeden osobní automobil na CNG a další elektromobil. Tento projekt byl spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí ve výši téměř 250 tisíc korun.


V současné době zaměstnanci města využívají již 5 aut na alternativní pohon CNG a dva elektromobily. Také mají k dispozici 6 elektrokol. V rámci městské autobusové dopravy jedí v Děčíně již více dvacet autobusů na CNG.

Na Masarykově náměstí probíhá v těchto týdnech zásadní rekonstrukce kašny. Ta byla v havarijním stavu, město se ji proto rozhodlo opravit.

"Kašna na Masarykově náměstí v Děčíně je kulturní památkou, a proto se o ni město musí starat. První etapa, která probíhá i díky získaní dotace na obnovu kulturní památky, se věnuje stabilizaci schodiště a vany. Vybuduje se železobetonová deska, na kterou se opět uloží původní kamenné schody a zároveň dojde ke kompletnímu zatěsnění a hydroizolaci vany. Vana byla popraskaná, schodiště nestabilní,“ říká náměstek primátora Tomáš Brčák (ODS).

Realizace první etapy probíhá za přispění Ústeckého kraje z Programu na záchranu a obnovu kulturních památek Ústeckého kraje pro rok 2022 ve výši 958 tis. Kč.

Dále proběhne oprava středu kašny, prioritně dřík, u kterého probíhá sanace. Poslední etapou v opravě Pohádkové kašny pak bude doplnění soch. Tato etapa je opět závislá na získání dotací. Sochy, které symbolizovaly pověst o Pohádkové kašně byly z bronzu a zrekvírované.

„Dnes se bohužel nedají vyrobit přesné repliky, jelikož nejsou k dispozici dokumentace, podle kterých by bylo možné je nechat vyhotovit. Proto město přistoupilo k řešení, kdy vyhlásí architektonickou soutěž na doplnění soch. Podmínkou památkářů a komise je, aby sochy odpovídaly velikostně a proporčně, ale není určeno, z jakého materiálu by měly být. Toto celé vybírá určená porota,“ dodává Tomáš Brčák s tím, že aktuálním cílem rekonstrukce je, aby kašna byla schopna po opravě unést sochy, které na ni později budou instalovány. Zároveň je námět do soutěže i orientace soch na druhou stranu, směrem do centra Masarykova náměstí.

 

Restaurátorské práce začaly na jaře 2020, celá akce byla kompletně dokončena v průběhu roku 2022. Gloriet se pro veřejnost otevřel ale již loni v září.
Restaurátorské práce vyšly město na téměř 13,5 milionů korun, z toho 1,6 milionů činí dotace z Ministerstva kultury z Programu záchrany architektonického dědictví.
Kromě samotné opravy Glorietu probíhaly také sanační práce skalního masivu, na kterém památka stojí.
Všem, kteří se na rekonstrukci podíleli, patří velké poděkování.

KALENDÁŘ NOVINEK

« Prosinec 2024 »
Po Út St Čt So Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          



Portál Projekty Děčín - Magistrát města Děčín 2020 | Martin Strnad | administrace
Prohlášení o přístupnosti