PROJEKTY MĚSTA DĚČÍN - OBLASTI PROJEKTŮ

Obnova Dlouhé jízdy v Děčíně - havarijní stav části jižní stěny

Podpořeno
Stav projektu Zrealizované projekty
Oblast Cestovní ruch a památky
Poskytovatel dotace Ostatní projekty
Rozpočet v Kč 1 275 709,73
Dotace v Kč 212 325
Spoluúčast v % 83
Termín realizace od 13-07-2020
Termín realizace do 30-11-2020
Kontaktní osoba Ing. Šarka Kalivodová;Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Popis projektu

Dlouhá jízda je unikátní barokní stavba svého druhu v Čechách a je součástí areálu děčínského zámku. Areál patří k nejvýznamnějším zámeckým klasicistním komplexům v SZ Čechách, jeho existence se pojí zejména s předním šlechtickým rodem Thunů, kteří v 19. století zaujímali v českých zemích vrcholné politické funkce. 

V současné době je stěna v rozsahu tří pilířů obloukovitě vykloněna do ulice a pilíř s největším vyhnutím má uprostřed své výšky rozevřenou spáru mezi kamennými kvádry. Dále byla ve stejné výškové úrovni zjištěna vodorovná prasklina na jednom z obkladových kamenů. Zmíněná tři pole jsou v havarijním stavu a hrozí jejich samovolné zřícení. Proto bylo provedeno i provizorní statické zajištění této části zdi. 

Realizací akce dojde k zajištění stability zdi a zároveň dojde k opravě jejího líce. Se stabilitou má tato stavba problém od dob svého vzniku, neboť se jedná o tenkou konstrukci, osazenou na skalnatém podloží, s její značnou délkou a výškou, což jsou vše faktory svědčící proti. V minulosti se již několik polí samovolně zřítilo.

Záměrem žadatele je oprava tří arkádových polí. Pole budou z rubové strany zpevněna přizdívkami, které budou se zdí spojeny kotvami. Dále bude provedeno „srovnání“ vyboulené části lícového zdiva.


Cíl projektu Cílem projektu je obnovit stabilitu části jižní zdi Dlouhé jízdy s tím, že bude zachováno maximum historické materie.
Městská část Děčín I – Děčín

FILTR PROJEKTŮ
Portál Projekty Děčín - Magistrát města Děčín 2020 | Martin Strnad | administrace
Prohlášení o přístupnosti